Nahota řízení

Výtah z rozhovoru s Radoslavem Tesařem pro časopis BEST

Pandemie dusí byznys. Ale je to skutečně tak? V některých případech, kdy restrikce zavřely letiště, restaurace a hotely, je to nesporné. V mnoha dalších případech je pandemie jen částečným viníkem problémů, pouze dnes odhaluje včerejší chyby či nepřipravenost managementu.

Ať už se jedná o velké korporace, investiční společnosti, SME podniky i malé firmy s obratem milion korun měsíčně, jejich situace má společného jmenovatele. Jedna potíž vedle druhé a propojkou je ve všech případech ŘÍZENÍ.

Pokud to někde drhne, je dobré se podívat, zda-li je problém v kompetenci nebo postoji.
  • KOMPETENCE = jakou mám dovednost řídit firmu ve všech souvislostech, co pravidelně sleduji, jaká data mám o aktuální situaci firmy (jak sleduji, co mi vydělává, a co ne), podle čeho se vedení firmy rozhoduje.
  • POSTOJ = jakou mám odvahu a morálku, resp. jak se k problémům stavím, jakou odvahu mám pojmenovat situaci a podívat se pravdě tváří v tvář a rozhodovat.

Výsledkem je pomalost a nízká odvaha zrealizovat skokovou změnu. Skoková změna je pro velkou část firem jediná cesta. Je to také velmi časté zadání pro naši práci.

Skoková změna vyžaduje megajouly energie. Energie pěti až deseti lidí. Jednoduchý interim management nestačí. Není to o full time nasazení, ale o kompetencích, energii a vzájemné důvěře. Můžete mít skvělého manažera, kterého si koupíte, ale kultura uvnitř firmy jej obvykle semele. Už jsme vstoupili i do hry nákupu a prodeje firem a poslední novinka u nás je, že zakládáme investiční fond, v němž se chceme zaměřovat na výrobní firmy a firmy ve službách, přičemž nabízíme dlouhodobé řízení majetku.

V článku najdete také tipy, na co se koncentrovat, když chcete skokovou změnu uskutečnit.

Rozhovor vedl Petr Karban.